top of page
Search

O kunici. I ostalom...

  • Writer: Arma
    Arma
  • Jul 7, 2020
  • 5 min read

Danas je utorak, 7. juni 2020. Mjesec lagano opada i tenutno je na 95,1%.


Jučer sam bila u berbi kunice, bio je sunčan dan.


Ja nisam herbalista, niti nutricionista, niti doktor bilo kojeg reda. Ja sam produkt dizajner. A ono najbolje od dizajna što je ostalo integrisano u moje tijelo i dušu želja je za istraživanjem, analizom i iznalaženjem načina i mogućnosti upotrebe različitih materijala za svakojake potrebe čovjeka.


Igrom slučaja taj materijal postao je priroda kojom sam okružena. Prije 5 godina, dok sam se još uvijek bavila drvetom, tekstilom, vunom... a nakon vrlo intenzivnog ishemijskog napada, dijagnosticiran mi je Hašimotov sindrom, a povezan sa nepravilnim radom crijeva i stresom. Tada sam se potpuno povukla u svoju kuhinju i u svoju šumu. I onda se između njih dvoje rodila ljubav, a ja postala medij kroz koji su njih dvoje komunicirali. Polako jedan po jedan cvjetić ili list ili kora kakvog drveta počeli su nalaziti mjesto na našim tanjirima. Danas su neizostavan dio naše kuhinje, naše svakodnevnice, našeg dnevnog boravka koji je postao prava herbalna laboratorija.


Evo baš sada suši se kunica. Male buketiće zavezala sam da vise sa svih strana daske za peglanje, prekrila tamnom tkaninom i otvorila vrata od balkona da im lagano struji zrak. A na prozoru se od već osušene kunice pravi uljni macerat. Evo i čaj od kunice pijem, mjerim pritisak, pokušavam da provjerim da li je istina da ga kunica snižava. Sat je prošao, još ništa.



Dakle kunica ili stolisnik ili hajdučka trava ili ranjenik, na eng. Yarrow, na latinskom Acchilea Millefolium, jedna je od najstarijih poznatih ljekovitih biljaka. Koristili su je i Kelti i Grci i Kinezi, a vjerujem i svi ostali koji to nisu zapisali što u medicinske, što u ritualne svrhe.


Prvo ću o medicinskoj upotrebi. Kunica djeluje prvenstveno na krv, zatim kožu i sluzokožu. Za njena ljekovita dejstva zaslužni su alkaloid ahilein (gorka materija) i azulen (aromatični ugljikovodinik). Ahilein između ostalog djeluje kao hemostatik, tj. zaustavlja krvarenje, a azulen djeluje antiinflamatorno i antialergijski.


Koristi se za liječenje raznih bolesti crijeva, želuca, bubrega, urinarnog trakta zbog svojih protuupalnih i antibakterijskih svojstava. Kunica čisti krv. Regulira menstrualni ciklus. Potstiče znojenje i čišćenje organizma od raznih toksina. Poboljšava i cirkulaciju. I poslije jedne šolje čaja (bez dodataka) zaista ćete se osjećati lakše i nešto snažnije. Za čaj se koriste i listovi i cvijet.


Ipak najnačajnija njena karakteristika je zaustavljanje raznih vrsta krvarenja, što unutarnjih, što vanjskih.


Kunicu ne bi trebale koristiti trudnice!



Za vanjska krvarenja, bilo da je u pitanju posjekotina ili ste o nešto zgulili dio kože, najbolje je svježu kunicu dobro izgnječiti, da počne puštati sok i staviti direktno na ranu. To sam probala neki dan kada sam se berući kamilicu zakačila na bodljikavu žicu. Zaista djeluje i zaista ima pravo da nosi naziv ranjenik ili hajdučka trava. Naravno u najmanjem broju slučajeva ćete se povrijediti upravo pored biljke kunice. Postoje još dva načina kako da je koristite za ove svrhe. Prvi je da ćete suho lišće kunice samljeti u prah koji se poslije koristi kao puder. Drugi da suho lišće kunice poparite (oživite) i onda od njega napravite pastu, kao sa svježom kunicom, te privijete na ranu.


Kada se rana zatvori, idealno bi bilo njegovati je melemom od kunice. Tako će ona brže zacijeliti i neće se zagnojiti.

Melem se pravi tako što se prvo napravi uljni macerat od kunice. Suhim biljem (list i cvijet) napunite tamnu staklenu teglicu, pa prekrijete nekim baznim, hladno tiještenim uljem, recimo maslinovim, bademovim, uljem sjemenki grožđa ili suncokretovim, zatvorite i stavite na sunčano mjesto 5 sedmica. Ako stavljate svježe trave, teglu nemojte zatvarati barem 7 dana, dok višak vlage ne ispari.


Brzi postupak je da svoje trave stavite u posudu (za topljenje čokolade), prelijete uljem i kuhate, tj. zagrijavate na pari nekoliko sati. Ulje procijedite i to vam je macerat.

Za melem, opet u istoj toj posudi za kuhanje na pari istopite komadić pčelinjeg voska, dodate svoje ulje, miješate u smjeru kazaljke na satu dok se potpuno ne sjedini, ulijete u posudice i hladite ne miješajući, otvorene.


Ovako spremljen melem ne morate držati u frižideru, ali nemojte ni na direktnom suncu.

Dobar je za rane i ogrebotine, njegu suhe i ispucale kože (poslije rada u njivi isl.), njegu kože poslije sunčanja, ujede insekata, pa čak i ispucale pete ili tinejdžerske akne.



Osim u medicini kunica se koristi i u kuhinji. Mladi listovi kunice jestivi su kao salata, a mogu se i sušiti, pa dodavati jelima kao začin. Koriste se za aromatiziranje sireva, a ja vjerujem da se mogu koristiti i za krekere i razna peciva. Možete ih dodati i u neki divlji pesto, imaju vrlo ugodan, ali blag miris, pa nemojte baš sa srijemušem kombinovati. Prije su za broćiku i maslačak.


Eh, a osim što se koristi u medicini i u kuhinji, kunica je i biljka rituala i magije.

Njena planeta je Venera.

Element: Voda

Spol: Ženski

Atributi: Hrabrost, ljubav, zaštita, proročanske moći


Pročitah negdje da 1960-ih godina arheolozi pronalaze polen kunice pokraj neandretalskog groba iz 60 000 god.p.n.e. na području sjevernog Iraka. Velike količine polena ukazuju na to da se on tu nije našao slučajno, već da je bio dio nekog obreda ili rituala. To nam govori da je ova magična biljčica u upotrebi kod ljudi zapravo oduvijek. Kroz istoriju i na različitim mjestima ona je mijenjala i adaptirala svoja magična svojstva.

U Kini i keltskim obredima koristila se kao pomoć u proročanskim ritualima. U staroj Engleskoj vjerovalo se da će djevojka usniti svog budućeg supruga, ako spava na jastuku od kunice.

Kunica je korištena i u egzorcističkim obredima. Vezivala se dugo za đavolje djelovanje i smatralo se da zapravo njeno korištenje donosi zlo, tj. privlači zle sile, da bi kasnije mijenjala svoje karakteristike u pozitivne, tj. za privlačenje sila zdravlja, ljubavi i hrabrosti.

Kako joj i samo latinsko ime govori, Ahilejevu travu povezujemo i sa Grčkom mitologijom. Ahilej je kunicu koristio za liječenje svojih ranjenika, a znanje o njoj dobio je od svog učitelja o travama i liječenju biljem, kentaura Hirona.

U današnjim Wiccanskim i Neopaganskim ritualima kunica se koristi dosta u obredima vezanim za ljubav i zaštitu. Ako kunicu nosite negdje na tijelu kao talisman, ona će vam donijeti zaštitu. Ako je držite u ruci, privlači hrabrost. Ako spavate na jastuku sa kunicomm donosi proročanske snove.

Ako mladi bračni par stručak suhe kunice objesi iznad kreveta, ona im donosi 7 godina sreće. Također se stavlja bebama iznad krevetaca za zaštitu.




Za kreativno djelovanje, kunica radi kao pročišćivač procesa. Magija kunice je magija reguliranja kreativnog procesa, zapravo njegovog krvotoka. Dozvoljava nam da se kreativnost razvija čisto i polako. Uči nas kako da iz svoje okoline upijamo energiju, baš kao što i sama biljka upija sunce toplotu i sušu i u takvim uslovima razvija svoja ljekovita svojstva. Pomaže nam da kreativnu energiju pohranimo i upotrijebimo kada za to dođe vrijeme.


I za kraj, još kako se kunica bere, suši i pohranjuje. Kunicu treba brati za suha vremena, najbolje na dan Ljetnog solsticija, ali zapravo bilo koji lijep osunčan ljetni dan je savršen. U kasno proljeće sakupljamo listove, a od juna i cvjetove. Berite samo one dijelove koje ćete koristiti. Nikada ne čupajte korijenje. Vama će samo smetati, imaćete više posla oko čišćenja kad dođete kući, a biljčicu ćete uništiti. Tako je sa svim biljkama, tipa ako vam treba samo cvijet kamilice, berite samo cvijet, uštediće dosta vremenam iako se u početku čini da nije tako. List sušite na mrežici ili papiru, tako da se ne preklapa, na tamnom prozračnom mjestu. Cvijet berete zajedno sa peteljkom dužine 20-ak cm, a sušite svezane u buketiće (15-ak cvjetova), okačene cvijetom prema dole, također na tamnom prozračnom mjestu. Tamno mjesto nam treba da biljke ne bi izgubile svoju boju, prozračno da se ne bi razvila buđ. Dobro osušene biljke onda pohranimo u staklene tegle, dobro zatvorimo i stavimo na tamno mjesto.

Tako spremljene neće gubiti miris i aromu barem godinu dana, dok ne dođe vrijeme za novu berbu.


Nadam se da ste u tekstu našli neke zanimljive i informativne dijelove za sebe. Tu sam za pitanja, sugestije, kritike i vaše dopune. Uživajte u ljetu i svakom njegovom biću i plodu.


Ostajte mi veseli!

Ljubim vas sa oblačne Bjele,

Arma.


 
 
 

Comments


Subscribe Form

Thanks for submitting!

  • Instagram

©2019 by Nebu pod Oblake. Proudly created with Wix.com

bottom of page